Każdy człowiek odczuwa emocje. Złość, smutek nie są czymś nienaturalnym. Wiek nie odgrywa tutaj znaczenia. To, że dzieci się złoszczą lub bywają przygnębione nie jest żadną tajemnicą. Rolą rodzica nie jest oduczenie odczuwania tych negatywnych emocji, ale pomoc w zrozumieniu i okiełznaniu ich skutków. Wielu dorosłych ma problemze swoimi emocjami, więc jak przekazać merytoryczną wiedzę dziecku?
Nauka przez zabawę
Wielu rodziców nie wie jak naprowadzić dziecko na rozmowę na dość trudny temat jakim jest na przykład okazywanie złości, radzenie sobie z nią. Genialnym rozwiązaniem są bajki terapeutyczne. Za ich pomocą dziecko może dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy. Takie bajki pomagają zrozumieć swoje emocje, że każdy ma prawo je odczuwać i nie jest to czymś nieprawidłowym. Dobre bajki terapeutyczne pod przykrywką magicznego świata mówią o zwykłych, przyziemnych sprawach. Bohaterowie, którzy niejednokrotnie są przedstawicielami wróżek, czarodziejek czy zabawek mają problemy, z którymi dziecko może się zidentyfikować. Ponadto każda bajka niesie ze sobą morał oraz realne rozwiązanie problemu i rozładowanie emocji takie jak liczenie do dziesięciu czy pobycie chwile w samotności.
Należy pamiętać o rozmowie z dzieckiem. Bajka terapeutyczna ma być tylko pretekstem do rozwinięcia tematu. Rozmowy o emocjach i uczuciach są niezwykle ważne podczas wychowywania dziecka.
